Sierpniowe spotkanie DKK w Zagnańsku poświęciliśmy książce J. Szczepkowskiej ”Zagrać Marię”. Powieść opowiada o przygotowaniach do kręcenia filmu o M. Skłodowskiej- Curie w polsko – francuskiej koprodukcji.

Aktorka mająca grać postać noblistki chce pokazać jej wielkość, a nie jak chcą producenci jej życie uczuciowe. Stara się poznać bohaterkę od korzeni, przez co zbyt angażuje się w swoją rolę. Chce być Marią. Robi to co ona, np. zbiera minerały zawierające pierwiastki promieniotwórcze i chce dokonać podobnych odkryć jak Skłodowska. Grana rola staje się jej pasją, ale i obłędem. W książce znajdziemy także Piotra, przyjaciela Marty, który jest jakby Piotrem Curie. Autorka wplata w tekst też postać wróżki
i jej córki. Nie zawsze wiemy, czy mamy do czynienia z Martą, czy Marią. To wszystko powoduje, że książka jest dziwna i mało czytelna. Podobno rzeczywiście planowano nakręcić film o noblistce. Główną rolę miała zagrać K. Janda, a nie J. Szczepkowska i ta książka jest wyrazem goryczy, że odebrano jej tę możliwość. Czy to prawda każdy może zdecydować sam po przeczytaniu powieści.

Następne spotkanie zaplanowałam na 28.09.2021 r. Będziemy rozmawiać o książce
J.M. Hill „Ofiarowana”.

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

Moderatorka DKK w Zagnańsku Anna Skałka