Będzie romantycznie  nastrojowo i przebojowo. Biblioteka zaprasza na walentynkowy koncert  w wykonaniu dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zagnańsk. Ten wyjątkowy wieczór musicie spędzić razem z nami - 20 luty, godz. 17.00  Zapraszamy!  Wstęp wolny.

Ferie zimowe są idealnym czasem do spędzenia go w sposób kreatywny i aktywny ze swoimi rówieśnikami, dlatego w Bibliotece i w Świetlicy przygotowaliśmy dla dzieci moc atrakcji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Okno” oraz XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski.

DKK w Zagnańsku rozpoczął 2020r. Dyskutowaliśmy o książce "Mazel tow" J.S. Margot. Jest to historia studentki, która rozpoczyna pracę jako korepetytorka w żydowskiej rodzinie. Mimo że nie wie nic o tym hermetycznym środowisku, ich kulturze postanawia opiekować się ich dziećmi, pomagać im w nauce. Nie zawsze jej metody były zgodne z kanonem żydowskim. Początkowa nieufność zmieniła się w przyjaźń. Książka umożliwia nam, może ogólne, ale jednak poznanie ich środowiska, zwyczajów, zachowań. Okazuje się, że jest to spotkanie z zupełnie innym, nieznanym światem. Nadal panują tu dla nas dziwne obyczaje: kobietom nie podaje się ręki, aranżowane są małżeństwa. W domu każdy ma swój pokój i łazienkę, aby w razie czego nie mieć styczności z osobą nieczystą. Dzieci chodzą do szkół żydowskich, gdzie zdobywają wiedzę, ale i tak zwany rozwój duchowy. Dziewczynki i chłopcy uczą się osobno. Ścisłe reguły obowiązują także ubiór. Poznajemy także zasady szabasu, koszerności (dwa rodzaje zastawy kuchennej). Wszystko jest podporządkowane religii i tradycji. O wszystkim decyduje rabin, on jest wszechwiedzącym. Nawet głowa rodziny mąż musi zasięgać jego rad i postępować zgodnie z jego nakazami. Wyznają zasadę, że aby przetrwać trzeba się trzymać razem. Korepetytorka pozwoliła dzieciom poszerzyć ich horyzonty, poznać inny świat (nie tylko dzielnica żydowska). Nauczyła samodzielnie myśleć. Sama też wiele otrzymała. Ta piękna przyjaźń mimo tylu różnic przetrwała.

Następne spotkanie planujemy na 19.02.2020r. Będziemy rozmawiać o książce K. Stockett „Służące”.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

Moderatorka DKK w Zagnańsku
Anna Skałka

Co zrobić żeby ferie nie były nudne? Wystarczy przyjść do biblioteki. Tam będzie czekać na Was wiele atrakcji. Warsztaty plastyczne literackie konkursy, gry i zabawy  – to tylko niektóre elementy naszych spotkań. Dzieci będą mogły twórczo i aktywnie spędzić wolny czas Zapisy w bibliotece lub pod numerem tel. 41 300 34 12. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy!

Na pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci maluchy wysłuchały książeczki „Tata w sieci” Philippe’a de Kemmetera. Jest to historia Taty – Pingwina, który nie wyobraża sobie życia bez swojego komputera.

Gminna Biblioteka w Samsonowie zaprasza do skorzystania z usługi KSIĄŻKA NA TELEFON.

Pierwsze w 2020 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Samsonowie  spędziłyśmy z literaturą czeską. Wywołujący uśmiech tytuł książki Mariusza Szczygła „Laska nebeska”   nawiązuje do klimatu reportaży,  które przybliżają nam tematy ważne dla Czechów, ale z przymrużeniem oka.