Wiosenne, marcowe spotkanie DKK w Zagnańsku rozpoczęliśmy czytaniem wierszy (21. 03-Światowy Dzień Poezji). Później było już poważniej, gdyż dyskutowaliśmy o dwóch dość trudnych tematycznie książkach: „Nasza klasa” T. Słobodzianka i „Co się mieści w dwóch walizkach” V. Peters.

Pierwsza z nich to najczęściej obecnie grana sztuka polskiego autora za granicą. Pisarz otrzymał za nią w 2010 r. nagrodę NIKE. Opowiada ona o grupie dzieci chodzących do jednej klasy. Rozpoczyna się w 1925 r. ,a kończy współcześnie. Przedstawiona tu sytuacja jest właściwie uniwersalna i nie jest tendencyjna. W obliczu śmierci wszyscy jesteśmy równi. Ponadto w sztuce autor sugeruje nam także, że śmierć unieważnia wszystko to co się robiło za życia. Opisana tu historia, w połączeniu z warunkami życia, ukazuje nam bardzo smutny
i przygnębiający obraz. Wspólne zabawy, plany i nie wiadomo skąd pomysł na podział: ci dobrzy, ci źli. Nadal też sprawdza się powiedzenie, że Polaków stać na heroizm, walkę, ale później już w codziennym życiu nic z tego nie pozostaje. Książka łatwa w czytaniu, ale zagłębienie się w jej treść powoduje „gęsią skórkę”.

Druga książka to powieść autobiograficzna opisująca 11 lat pobytu w klasztorze benedyktynek. Musimy sami domyślać się, dlaczego tak potoczyło się jej życie. Może jest to ucieczka od trudnego życia (brak więzi rodzinnych) ,może poszukuje spokoju lub jakiś wartości. Jej życie wyraża niezgodę na świat współczesny, gdzie rządzi pieniądz. Mimo tego zostaje skierowana do prowadzenia przyklasztornego sklepu. Gdy już wszystko się normalizuje i Veronika przyjmuje ostatnie śluby zakonne, decyduje się jednak opuścić klasztor. Czyżby cechował ją brak duchowości? Może i tu nie znalazła swojego miejsca. Może klasztor był tylko próbą udowodnienia coś samej sobie. Zastanawialiśmy się także, czy swoje powołanie traktowała poważnie. Na te i inne wątpliwości trudno znaleźć odpowiedź, gdyż sama autorka nic nam nie wyjaśnia. Przedstawiony przez pisarkę zakon jest może trochę wyidealizowany, bez większych zgrzytów. Książka ciekawa pozwala nam bliżej poznać życie zakonne.

Polecamy obydwie książki polecamy klubom które lubią dużo dyskutować, gdyż tematów do rozmowy w tych książkach jest co nie miara.

Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 26.04.20176 r. Czytamy książkę „Pamiątkowe rupiecie” Biografia Wisławy Szymborskiej.

Moderatorka DKK w Zagnańsku Anna Skałka


Dofinansowano ze środków Instytutu Książki