Biblioteka w Samsonowie po raz kolejny włączyła się w istniejącą od 2012 r. inicjatywę popularyzacji najpiękniejszych dzieł literatury polskiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Narodowego Czytania była „ Balladyna” Juliusza Słowackiego.

„Balladyna” – to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Dziękujemy naszym gościom za obecność i ciekawą interpretację fragmentu z aktu I, scena 3:
Renacie Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Wojciechowi Ślefarskiemu – Wójtowi Gminy Zagnańsk,
Ryszardowi Wawszczakowi – Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagnańsku - Chrustach,
Katarzynie Karcz – aktywnie promującej nasze działania biblioteczne,

Aleksandrowi Wrotniakowi – zwycięzcy konkursu czytelniczego dla dzieci i młodzieży: „Czytać każdy może”,
Annie Kapciak – Dyrektor Biblioteki czuwającej nad całością przedsięwzięcia.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów w interpretacji naszych gości.

Karolina Kania