W ostatnich tygodniach rynek księgarski wzbogacił się o powieść historyczno –obyczajową „Trzy zimy”, będącą udanym debiutem literackim mieszkanki gminy Zagnańsk, Magdaleny Kopeć .W pierwszym spotkaniu autorskim pisarki zorganizowanym przez Radnego Michała Kopcia i Sołtys Anetę Papros licznie uczestniczyli  mieszkańcy sołectwa Zachełmie. Na spotkaniu byli także obecni: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kamil Piasecki, Wójt Gminy Wojciech Ślefarski, zaprzyjaźnieni wielbiciele twórczości autorki oraz przedstawicielki biblioteki gminnej.

Praca nad powieścią trwała trzy lata. Pomysł narodził się po przeczytaniu przez autorkę, historyczkę z wykształcenia, monografii dotyczącej lat poprzedzających wybuch powstania styczniowego. Wspomniany okres, często pomijany w podręcznikach historii, po wzięciu na warsztat literacki  okazał się doskonałym tłem fabularnym, nieczęsto spotykanym w polskiej literaturze. Pisarka z ogromną dbałością o każdy szczegół przybliża nam realia epoki: życie codzienne w dworkach szlacheckich, wspólne egzystowanie ziemiaństwa i chłopów folwarcznych, stosunek Polaków do rosyjskich sąsiadów. Ciekawostką jest, że wydarzenia i postaci autorka zaczerpnęła z historii Kielc i okolic, dlatego wiele nazwisk bohaterów literackich nie jest nam obco brzmiąca. Malownicze opisy przyrody, klimatu, przenoszą nas niemal do opisywanych miejsc, odprężają i dają zadowolenie z lektury. Do głębszych rozmyślań skłaniają mocno zarysowane postaci, zarówno pierwszo jak i drugoplanowe. Jak zdradziła autorka, przemiana Marianny Sobierajskiej to główny motyw fabularny. Poznajemy główną bohaterkę jako młode dziewczę czytające romanse, żegnamy się z dojrzałą właścicielką majątku, dzielnie walczącą o jego finansowe przetrwanie, co w epoce marginalizującej samodzielne kobiety było nie lada osiągnięciem. Na koniec powieści Marianna ukazuje się nam jako głęboka patriotka, pomagająca rannym powstańcom, świadomie narażająca wszystko o co walczyła. Z historii wiemy, że był to niełatwy czas dla niepokornych kobiet. Tym bardziej należy docenić pomysł pisarki, która  umiejętnie połączyła romans, obyczaj i historię. Z tego powodu książkę można polecić szerokiej grupie czytelników, nie tylko kobietom.

Obecnie Magdalena Kopeć pracuje nad kolejną powieścią, tym razem bardziej współczesną, umiejscowioną w latach 90-tych XX-go wieku. Czekamy z niecierpliwością na jej ukazanie się. A tymczasem zapraszamy czytelników chcących przeczytać „Trzy zimy” do biblioteki gminnej w Samsonowie i filii w Zagnańsku. Dziękujemy autorce za podarowanie książek.