pod takim hasłem rozpoczynamy promocję czytelnictwa wśród dzieci do 12 roku życia. W ramach akcji przewidzieliśmy wiele inicjatyw. Zachęcamy do współpracy. Inauguracja kampanii 20 marca z udziałem aktorki teatralnej i filmowej Pauliny Holtz.

Według raportu GUS czytelnicy do lat 12 stanowią 18,6 % ogółu czytelników.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie 24% ogółu czytelników .

Najlepszy czytelnik, Maciek wypożyczył w ciągu 2018r. 114 książek a Marcel – 24 audiobooki. Oprócz lektur szkolnych najchętniej wypożyczane są takie serie jak:  „Nudzimisie” Rafała Klimczaka, , „Basia” Zofii Staneckiej, „ Tupcio Chrupcio” Elizy Piotrowskiej czy „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka . Starsze dzieci sięgają najczęściej po serię „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a czy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Mikołajek” Sempe,Goscinny.  Dużą popularnością cieszą się książeczki poplarno-naukowe o zwierzętach, dinozaurach,  wśród chłopców o różnego typu pojazdach samochodach, seria „Nela mała reporterka”.

Na audiobookach najchętniej wypożyczane są słuchowiska, klasyka baśni, utwory takich pisarzy jak Grzegorz Ksadepke, Barbara Gawryluk, Agnieszka Frączek.

„Nie ma nic piękniejszego dla matki jak pochwały jakie zbiera jej dziecko! Za każdym razem kiedy w przedszkolu czy szkole słyszę, że dzieci moje mają niespotykany zasób słów i pięknie formułują myśli to serce mi rośnie i nie żałuję ani sekundy z tych chwil kiedy zmęczona, po spektaklach, czytałam dziewczynkom na dobranoc. Do dziś nie są w stanie usnąć bez książki”-powiedziała aktorka teatralna i filmowa Paulina Holtz, która spotka się z dziećmi w GBP w Samsonowie.

Analiza związku otoczenia z praktyką lekturową wykazała dobitnie, że dzieci z domów, gdzie czytają wszyscy pozostali, same także czytają książki (aż 82%), w przeciwieństwie do domów, w których się nie czyta (tu tylko 13% dzieci deklarowało czytanie). Jeszcze wyraźniej widać tę zależność w pytaniu o znajomych i przyjaciół: w nieczytającym kręgu towarzyskim znajdziemy zaledwie 5% czytelników.

To już kolejna akcja promująca czytelnictwo w samsonowskiej bibliotece. W ubiegłych latach zachęcaliśmy kobiety i mężczyzn do sięgania po książki.

Partnerami akcji #dzieciczytają są Wodociągi Kieleckie oraz Bank Spółdzielczy w Samsonowie.