Wyjątkowy tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja świętowaliśmy Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku imprezy odbywały się pod hasłem: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Obchody XIX Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się 8 maja – Dniem Bibliotekarza. Z okazji tego szczególnego dnia odwiedzili nas przedstawiciele władz gminnych.

Wójt gminy Zagnańsk – Wojciech Ślefarski oraz sekretarz gminy – Anna Pisarczyk złożyli pracownikom biblioteki życzenia i podziękowania za pełną zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa i szeroko rozumianej kultury w środowisku lokalnym.

Podczas tego wyjątkowego tygodnia licznie odwiedziły nas dzieci. Dużo dobrego humoru, wiedzy i wspólne czytanie, a przy tym mnóstwo radości i zabawy – takie były nasze spotkania w bibliotece.

Grupa przedszkolaków z Zagnańska świętowała z Kicią Kocią, bohaterką ulubionych książeczek. Maluchy dowiedziały się jakie są skutki jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy.

Chcąc propagować zdrowe nawyki żywieniowe zorganizowaliśmy „witaminowe przyjęcie” w bibliotece. Kolorowe zakładki do książek wykonane przez dzieci dopełniły całość spotkania.

W naszych progach gościliśmy również naszych przyjaciół – strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Zagnańsk-Chrusty. Jak zostać strażakiem? To bardzo odpowiedzialny zawód – o czym przekonały się przedszkolaki z Tulisiowo na Wesoło.

Uczniowie z pierwszej klasy szkoły podstawowej odpowiedzieli sobie na pytanie: z czym kojarzy im się słowo biblioteka? Dowiedziały się co możemy znaleźć w bibliotece, jak można się do niej zapisać oraz jakie są jej najważniejsze zasady.

Mówiliśmy także o różnicach między biblioteką, a księgarnią oraz o tym, gdzie jeszcze oprócz biblioteki znajdują się książki. Młodzi czytelnicy z klasy drugiej zwrócili przeczytane lektury i wypożyczyli następne powieści. Obiecali przychodzić do biblioteki także w czasie zbliżających się wakacji.

W bibliotece w Samsonowie i Filii w Zagnańsku na czytelników czekały miłe niespodzianki. Każdy nowo zapisany czytelnik otrzymał od nas książkę w prezencie, a ten kto zostawił swoją mógł zabrać naszą. Biblioteka postanowiła po raz kolejny uhonorować osoby, które w 2021 roku przeczytały największą liczbę książek tytułem „Czytelnika Roku 2021”.

Zachęcam wszystkich do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek, ponieważ w przyszłym roku również wyłonimy osoby najaktywniej wypożyczające i wręczymy statuetki „Czytelnika Roku 2022” –  informowała Anna Kapciak, dyrektor biblioteki.

Największym wydarzeniem organizowanym w Tygodniu Bibliotek było spotkanie „O literaturze przy kawie – pisanie od kuchni” z czternastoma znanymi i lubianymi pisarkami: Agnieszką Lis, Kasią Bulicz-Kasprzak, Hanną Greń, Izabellą Frączyk, Anną M. Brengos, Grażyną Jeromin-Gałuszką, Joanną M. Chmielewską, Ewą Bauer, Katarzyną Kowalewską, Ewą Formellą, Bożeną Mazalik, Iwoną Grodzką-Górnik, Moniką Chodorowską i Moniką B. Janowską.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas w tak ważnym dla bibliotek tygodniu. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych Czytelników za to, że jesteście Państwo z nami i możemy razem tworzyć to niezwykłe miejsce – Bibliotekę.

Karolina Michta