Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „Samsonowska Jesień Literacka”. 15 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Renatę Piątkowską wraz z lektorką Malwiną Kożurno. W spotkaniach wzięły udział dzieci ze szkoły z Zagnańska, Samsonowa i Tumlina.

Tematem przewodnim pierwszego spotkania była książka pt. „To się nie mieści w głowie”, z której zostało wybrane opowiadanie – „Daleko jeszcze?”. Poprzez głośne czytanie opowiadania lektorka chciała zwrócić uwagę na poczucie humoru w książkach autorki oraz na kulturę żywego słowa jako przejaw świadomości językowej.

Podczas drugiego spotkania dzieci poznały różnicę pomiędzy przysłowiami, przesądami oraz zwyczajami. Celem spotkania było pokazanie młodemu pokoleniu, że znajomość własnych tradycji (zwyczajów, przysłów) jest przejawem miłości i szacunku do Ojczyzny. Uwrażliwienie dzieci na piękno języka polskiego oraz podkreślenie, że czytanie książek ma wpływ na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym. Umiejętność pięknego czytania, pisania oraz mówienia jest budowaniem naszej tożsamości narodowej. W trakcie spotkania czytane były fragmenty książek Renaty Piątkowskiej: „Gdyby jajko mogło mówić” – o obyczajach, „Szczęście śpi na lewym boku” – o przesądach, „Z przysłowiami za pan brat” – o przysłowiach oraz „Mądra głowa zna przysłowia” – o przysłowiach.

Zapraszamy do Biblioteki w Samsonowie i Filii w Zagnańsku po książki fantastycznej pisarki – Renaty Piątkowskiej.

Karolina Michta

„Sfinansowano ze środków Fundacji PZU”