Biblioteka postanowiła uhonorować osoby, które w 2020 roku przeczytały największą liczbę książek. Celem konkursu było zachęcenie do sięgania po lekturę, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku regularnego czytania.

W wyłonieniu zwycięzców pomógł komputerowy system biblioteczny MAK+, który  odnotowuje każdorazowe wypożyczenie książek. Spośród prawie 1600 czytelników nagrody przyznano osobom, które wyróżniły się w swojej kategorii wiekowej. Wyłoniono po jednej osobie z każdej kategorii:

·         do 5 lat zwyciężyła Hania Strzelecka z ilością 207 wypożyczonych książek,

·         od 6 do 10 lat zwyciężył Filip Wróblewski z ilością 102 wypożyczonych książek,

·         od 11 do 15 lat zwyciężyła Marta Piasecka z ilością 171 wypożyczonych książek,

·         od 16 do 18 lat zwyciężyła Maja Pietrzyca z ilością 36 wypożyczonych książek,

·         w kategorii osób dorosłych zwyciężyła Pani Alicja Białek z ilością 241 wypożyczonych książek.

Na uroczystość wręczenia statuetek przybyli laureaci wraz z rodzicami. Swoją obecnością zaszczycił również  Wojciech Ślefarski – wójt Gminy Zagnańsk, który gratulował zwycięzcom oraz podkreślał: – „Cieszę się bardzo, że mieszkańcy gminy tak licznie korzystają z nowoczesnej biblioteki jaką mamy w Gminie Zagnańsk”. Zadowolenie i ekscytacja widoczna była na twarzach wszystkich, zwłaszcza najmłodszych uczestników dla których było to nie lada przeżycie i wyróżnienie. Emocjom nie było końca, ponieważ po wręczeniu statuetek i nagród, zwycięzcy zostali poproszeni o nagranie krótkiego wywiadu. Można go obejrzeć na stronie oraz profilu facebook biblioteki. Pomimo, iż wszyscy usłyszeli takie same pytania odpowiedzi były różne. Jedno co łączy zwycięzców to fakt, że ich miłość do książek jest ogromna i nie wyobrażają sobie życia bez ulubionej lektury. Wszyscy chętnie opowiadali o swojej przygodzie z książkami:

„Czytanie pogłębia się ciekawość  i powoduje, że chce się więcej wiedzieć i czytać” – tak o książkach mówi Pani Alicja Białek, która dodaje, że miłość do czytania wyniosła z domu rodzinnego w którym czytali wszyscy.

„Lubię kryminały, romanse i książki typowe dla nastolatków” – tak Maja Pietrzyca odpowiedziała na pytanie o swoją ulubioną literaturę – czytam też wieczorami bajki moim młodszym siostrom Basi i Faustynce.

Filip Wróblewski z podekscytowaniem opowiadał jak „pożerał książki jedną za drugą” i przekonywał nas o tym, że książki są lepsze od filmów - bo można uruchomić wyobraźnie. Jego ulubionymi postaciami są pokemony, o których mógłby czytać godzinami.
                „Córka odziedziczyła po mnie zamiłowanie do książek. Nigdy nie musiałam jej zmuszać do czytania, sama zawsze chętnie odwiedza Bibliotekę i przynosi do domu mnóstwo ciekawych książek” – to słowa Pani Agnieszki, mamy Marty Piaseckiej.

Hani Strzeleckiej, najmłodszej laureatce konkursu póki co książki czyta mama. Hania najbardziej lubi książki o zwierzątkach. Chętnie sama wybiera książeczki spośród naszych zbiorów dziecięcych. W Bibliotece jest bardzo kolorowo – dodaje mała laureatka.

Nagrody dla „Czytelników roku 2020” ufundowane zostały przez Wodociągi Kieleckie oraz Bank Spółdzielczy w Samsonowie.

Zachęcam wszystkich do odwiedzania Biblioteki, wypożyczania książek i audiobooków, ponieważ w przyszłym roku również wyłonimy osoby najaktywniej wypożyczające i wręczymy statuetki „Czytelnika Roku 2021”- informuje Anna Kapciak - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.