Projekt jakiego u nas jeszcze nie było. Cykl spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie i Filii w Zagnańsku ze znanymi i lubianymi pisarzami, którzy spotkają się z Czytelnikami naszej biblioteki.

Ze względu na epidemię koronawirusa projekt został przeniesiony z jesieni 2020 roku na lato 2021. Od czerwca ruszamy ze spotkaniami!

Zapewniamy, że będzie to prawdziwe święto dla miłośników książek, którego organizację umożliwiła nam otrzymana dotacja z Fundacji PZU. Program ma za zadanie kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań użytkowników, szerzenie w mieszkańcach nawyku sięgania po książkę. Celem projektu jest również wyrównanie szans i ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom gminy oraz zapewnienie atrakcyjnej formy spędzenia czasu. Projekt został napisany z myślą o Czytelnikach z każdej grupy wiekowej, począwszy od najmłodszych poprzez młodzież i osoby dorosłe. Młodzi ludzie będą mieli okazję od podszewki poznać pracę ilustratora i sami wcielą się w jego rolę samodzielnie wykonując ilustrację. Warsztaty z ilustratorem, jak również spotkania z autorami tj. Ewa Nowak (napisała m.in.: „Yellow Bahama w prążki”, „Wszystko tylko nie mięta”, „Bardzo biała wrona”, „Pajączek na rowerze”), Renata Piątkowska („Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Hebanowe serce”, „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania do chichotania”, „Opowiadania z piaskownicy”, „To się nie mieści w głowie”) czy Marcin Pałasz („Sposób na Elfa”, „Elfie, gdzie jesteś?”, „Elf wszechmogący”, „Dasz radę, Marcelko”, „Licencja na zakochanie”) adresowane będą do dzieci i młodzieży. Dla uczniów klas 1-3, dla starszych uczniów w wieku 10-13 lat i dla młodzieży 14-16 lat. Osoby dorosłe będą miały okazję spotkać się ze wspaniałym pisarzem, również lokalnym – Magdaleną Kopeć – mieszkanką gminy Zagnańsk, która zadebiutowała powieścią historyczno-obyczajową pt. „Trzy zimy”. Powieść cieszy się dużą popularnością i była najchętniej wypożyczaną w 2020 roku w naszej bibliotece. Uczestnicy projektu bez ponoszenia żadnych kosztów spotkają się ze znaną osobą, a po oficjalnej części będą mogli porozmawiać, zadać pytania i oczywiście otrzymać autograf. O terminach i godzinach spotkań będziemy informować na bieżąco m.in. na naszej stronie internetowej www.gbp-samsonow.pl, stronie gminy www.zagnansk.pl (w zakładce aktualności gbp) i profilu facebook (/biblioteka.samsonow/).

W 2019 roku biblioteka realizowała projekt dla dzieci w wieku 4-6 lat pt. „Bajkomat”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców gminy Zagnańsk.
Wierzymy, że kolejne zadanie realizowane dzięki Fundacji PZU przyczyni się do wzrostu wypożyczeń utworów autorstwa naszych zaproszonych gości. Mieszkańców zachęcimy do częstszego kontaktu z książką, a ich czytanie i udział w spotkaniach autorskich stanie się atrakcyjną oraz godną do naśladowania formą spędzania wolnego czasu.

Karolina Michta