Ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy organizowana jest od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie wraz z Filią w Zagnańsku jak co roku włączyła się w obchody tego święta.

Tegoroczne święto obchodziliśmy pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się 8 maja – Dniem Bibliotekarza. Z okazji tego wyjątkowego dnia odwiedzili nas przedstawiciele Władz Gminnych. Wójt Gminy Zagnańsk – Wojciech Ślefarski oraz Sekretarz Gminy – Anna Pisarczyk złożyli pracownikom Biblioteki życzenia i podziękowania za pełną zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa i szeroko rozumianej kultury w środowisku lokalnym.

W Bibliotece w Samsonowie i Filii w Zagnańsku na Czytelników czekały miłe niespodzianki w postaci książek. Każdy nowo zapisany Czytelnik otrzymał od nas książkę w prezencie, a ten kto zostawił swoją mógł zabrać naszą.

Zachęcaliśmy Czytelników do wydarzeń online, tj. quiz literacki, książkowa zgadywanka czy puzzle. Quiz literacki wygrała Anna Ślefarska – nasza Czytelniczka, która najszybciej i bezbłędnie odpowiedziała na zadane pytania. Ania bierze również udział w akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, do której zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat. Każdy maluch otrzyma czytelniczą wyprawkę na start i kartę do zbierania naklejek za każdą wizytę w bibliotece. W książkowej zgadywance szczęście dopisało Pani Katarzynie Ślefarskiej. Gratulujemy!

W ramach Tygodnia Bibliotek i Międzynarodowego Dnia Tolerancji odbyło się spotkanie z dziećmi z przedszkola w Zagnańsku. „Wesołe Dąbki” z dużym zainteresowaniem wysłuchały przeczytanego opowiadania o przygodach Fenka z książki „Nowy kolega”, która opowiada o niewidomym chłopcu. Wraz z dziećmi poruszaliśmy tematykę tolerancji, zrozumienia i szacunku do drugiej osoby. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wspólnych zabawach.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci w Samsonowie też wysłuchał bajeczki o małej, wesolutkiej biedronce pt. „Zawsze wesoło z biedronką Fionką”. Bajeczka miała bardzo ważne przesłanie dla najmłodszych – warto słuchać dorosłych i nie wychodzić z domu bez ich wiedzy. Możemy się zgubić, a co gorsze nasze wyjście może mieć poważniejsze konsekwencje. Nasza mała biedronka dostała mądrą lekcję, że lepiej dla niej by było gdyby mama wiedziała gdzie jest.

Największym wydarzeniem organizowanym w Tygodniu Bibliotek było wręczenie statuetek laureatom konkursu „Czytelnik Roku 2020”. Biblioteka postanowiła uhonorować osoby, które w 2020 roku przeczytały największą liczbę książek. Statuetki wręczył Wojciech Ślefarski – wójt Gminy Zagnańsk oraz Anna Kapciak - Dyrektor Biblioteki. Celem konkursu było zachęcenie do sięgania po lekturę, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku regularnego czytania.

Zachęcam wszystkich do odwiedzania Biblioteki i wypożyczania książek, ponieważ w przyszłym roku również wyłonimy osoby najaktywniej wypożyczające i wręczymy statuetki „Czytelnika Roku 2021” –  informowała Anna Kapciak – dyrektor biblioteki. Wyłonionych zostało po jednej osobie w każdej z pięciu kategorii wiekowych:

• Hania Strzelecka – 207 książek,
  • Filip Wróblewski – 102 książki,
  • Marta Piasecka – 171 książek,
  • Maja Pietrzyca – 36 książek,
  • Alicja Białek – 241 książek.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do kolejnych czytelniczych wyzwań. Nagrody ufundował Bank Spółdzielczy w Samsonowie i Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

We wrześniu br. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX w. i ustanowił rok 2021 – rokiem Stanisława Lema. W związku z tak ważną rocznicą biblioteka zaprosiła Czytelników do udziału w konkursie „Stwórz swojego robota”. Najbardziej kreatywna praca zostanie nagrodzona. Zgłoszenia prac przyjmujemy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jeszcze do 24.05.2021 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie Państwo w regulaminie na stronie biblioteki www.gbp-samsonow.pl, gminie Zagnańsk www.zagnansk.pl i na profilu facebook biblioteki. Zapraszamy wszystkich Czytelników do konkursu.

Dziękujemy naszym Czytelnikom za udział w akcjach, a szczególnie za to, że jesteście Państwo z nami i możemy razem tworzyć to niezwykłe miejsce – Bibliotekę.

Karolina Michta